hiv

modigt hjarta
Özellikle her önüne gelenle yatan kadın ve erkeklere bulaşma riski büyük olan virüstür. Eğer geleceğinizi karartmak istemiyorsanız emin olmadığınız kişilerle sevişmeyin ve kimle seks yaparsanız yapın mutlaka korunun. Bu virüsün şakası ve çaresi yok.
Sigmund Freud
diğer adı aids. ancak ben türkiye'de hiç aids olan biri görmedim duymadım. 30 yıllık hayat kadını bir ablaya sormuştum, hiç aids olan gördün mü diye, görmedim demişti.
1
ren hoek ren hoek
aslında diğer adı aids değil. aids hiv virüsünün yol açtığı bir hastalığın adı. hiv virüs, aids ise hastalık.
bu ne demek? bildiğim kadarıyla artık (yeterli parası olan) kimse aids olmuyor. hiv+ olsa bile.
ilhampipisi
Genelde cinsel yollarla buluşan ve (bkz: AIDS) adlı hastalığa sebep olan virüs. Çalışma prensibi olarak bağışıklı sistemine zarar vermesiyle tanınır. Erken teşhis edilememesi durumunda ölüme sebep olabilir.
redlight
ukrayna ve rusya'da çok yaygın olan virüs.

ukrayna'ya aiesec projesi için gitmiştim. sosyal yardım projelerinin birinde aids'lileri ziyaret vardı, proje liderim olan kız (benden bir kaç yaş kadar küçük) aids'li insanlarla elimizde prezervatifle poz vermenin muhteşem bir fikir olduğunu söyledi.

orada da prezervatife, prezervatif deniliyor, dedim ulan acaba farklı bir anlamı mı var. ama hayır sözlük yokmuş. gerçekten yoğun slav kızı baskısıyla o fotoğraftan çektirdim birçok tanımadığım kişinin facebook'unda o fotoğraf duruyor. biz böyle bir şeyi neden yaptık, o insanlar neden bunu kabul etti hiç bilmiyorum. kolay gücenen bir yapım yok ama ben alınırdım dalga geçer gibiydi, sırıta sırıta poz verdik.
okuryazar
Hiv positive yaşayan pek çok kişi vardır. Yani kanında hiv virüsü mevcut ancak bağışıklık güçlendirici ilaçlarla hastalık kontrol altına alınmıştır. Ancak kişinin henüz hasta olmaması ilerde olmayacağı ya da bir başkasına bulaştırmayacağı anlamına gelmez. Özellikle hamile ise bebeğine bulaştırma ihtimali bulunmaktadır. Son yıllarda tıptaki gelişmelerle bu konuda olumlu haberler duysak da korunmasız prezervatifsiz, ilişkiden kaçınmak gerekir.
pierre woodman
tanımadığınız insanlarla korumasız ilişkiye girmeyin. seks için para vermeyin, bir anlık heves ile hayatınızı karartmayın.

maruz kalma deneyini unutmayın. örnek olarak ilişkiye girdiğiniz kişi şimdiye kadar 5 kişi ile seviştiyse, ve o seviştiği 5 kişinin her biri de başka 5 kişi ile seviştiyse siz aslında 5üzeri5 yani 25 kişi ile birlikte olmuşçasına risk altında oluyorsunuz. bu metod gösteriyorki 1 parter ile sevişmek 25 partnere maruz kalmak demek, 2 partner 50 partnere, 3 kişi 75 partnere, 5 kişi 100 partnere maruz kalmak demek. Riski siz hesaplayın.

Hiv ile aids aynı şey değildir. Hiv pozitif olmak bu virüse sahip olmak demektir ve @okuryazar arkadaşın söylediği gibi bağışıklığı güçlendiren ilaçlar ile uzun yıllar yaşayabilir. Aids bu hastalığın son, geri dönülemez ve sürdürülemez noktasına gelmiş evresinin adıdır.

en büyük risk sırasıyla;

...şırınga gibi vücuda / kan yoluna giren iğnelerin paylaşılması 1 numarada fakat bu cinsellik sayılmaz dolayısıyla liste dışı...

1.kondomsuz anal seks (alan için risk) -- çok yüksek
2.kondomsuz vajinal seks (kadın için risk) -- çok yüksek
3. kondomsuz anal seks (veren için risk) -- yüksek
4. kondomsuz vajinal seks (erkek için risk) -- orta
5 oral seks, özellikle ağız içi yara varsa (alan / veren aynı risk) -- düşük
spawn
açılımı human immunodeficiency virüs. yani insan bağışıklık yetmeliği virüsü. kökenine dair kesin bir bilgi ortada bulunmamakla birlikte türlü tahminler ve kaos teorileri mevcut. bunların en yaygın olan ikisi maymunlarda bulunan siv virüsünden evrimleşerek insanlara bulaştığı ve Amerikalıların bir biyolojik silah yaratıp kontrolünü başaramamasıdır.

virüsün ilk olarak 1980'lerde ölüme neden olduğu tespit edildiğinde yalnızca eşcinsel bireyleri etkileyen bir virüs olduğuna inanılıyordu. daha sonra heteroseksüel bireylere de bulaşı kanıtlandıktan sonra bu anlayış değişti.

virüsün insan bağışıklık sistemini çökertmesinin nedeni patojenleri tanımlayıcı bir savunma sistemi hücresi olan CD4+ T lenfositlerini (yazım zorluğundan ötürü bundan sonra cd4t olarak yazılacaktır) konak olarak kullanarak çoğalmasıdır. bu hücrelere bağlanıp hücre zarında yarattıkları bir açıklıktan girerek taşıdığı rnasını hücre içine bırakır. rna karmaşıklığı olarak insan dnasından daha kompleks bir yapıda olduğundan hücrenin dnasına bağlanarak revers transkriptaz ile kendini rnasını ve virüs kapsülünü sentezletmeye başlar. olgunlaşan virüsler hücreyi parçalayarak çıkar ve enfekte edecek yeni hücreler bulmak üzere vücuda yayılırlar. bu şekilde üstel bir artışla çoğaldıklarından belli bir süre sonra vücuttaki tüm cd4t hücreleri yok etmeye başlarlar ve bir süre sonra bağışıklık sistemi patojenleri tespit edemez hale gelir. artık bir çok zarar veremeyen bakteri ve virüs insan vücudunu enfekte edebilir hale gelir ve sonunda ölüme yol açar. bu duruma aids (Acquired Immune Deficiency Syndrome - edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) denir.

virüsün en çok bilindiği bulaş yolu cinsel ilişkidir. ikinci sırada kan yoluyla bulaş vardır. korunmasız cinsel ilişki sırasında ince bir doku olan genital bölge dokusundan enfekte bireyin vücut sıvıları içindeki virüsler sağlıklı bireyin vücuduna girer. hemen hemen tüm vücut sıvılarında izole edilebilmişlerdir. kan, vajinal sıvı, meni, tükürük virüsün bulunduğu sıvılardır. tükürükte kan ve genital sıvılara göre oldukça az; ter ve göz yaşında çok çok az miktar tespit edilebilmiştir. özellikle gözyaşında bulunduğu miktar sıfır kabul edilebilecek değerdedir. bunun yanında yapılan araştırmalar, tükürük ter ve gözyaşı ile bulaş olduğuna dair herhangi bir kanıt gösterememişlerdir. yapılan tıbbi araştırmalarda hiv+ bir birey ile tokalaşmak, öpüşmek, çatal kaşığını kullanmak, sarılmak, aynı tuvaleti kullanmak eylemlerinin bulaş riski taşımadığı gözlemlenmiştir.

hiv, dış ortama dayanıksız bir virüstür. virüs oksijenle temas ettiğinde inaktive olur. doktorlara göre bir satıhtan kapmak imkansızdır. yapılan laboratuvar araştırmalarında kuru bir alanda 180 ila 300 saniye arasında inaktive olduğu gözlenmiştir. vücut dışı ortamdaki kanda biraz daha uzun yaşar ama inaktive olma süresi vücut dışında 10 dakikayı kesinlikle geçmez. virüs bulunan ortamın dezenfekte edilmesi oldukça kolaydır. bilinen hemen hemen bütün dezenfektanlar virüsü inaktive edebilir. bunlar arasında çamaşır suyu (ki bu oldukça güçlü bir dezenfektandır), etil alkol, savlon bulunmaktadır. vücut derisinden açık bir yara doğrudan enfekte bir kan ile temas etmedikçe geçemez. bulaşı için yalnızca virüsün olup olmadığı değil miktarı da önem taşımaktadır. belli bir miktarın altındaki virüs kana geçse bile enfeksiyona neden olmaz. bunun içindir ki korunmasız hiv+ birisi ile cinsel ilişkiye girildiğinde hastalık kapma oranı, %100'ün oldukça altındadır (yanlış biliyorsam düzeltin, normal ilişkide erkeklerde %10 kadınlarda %50 olması lazım). anal sekste hem etken hem edilgen taraf için doku tahribatı arttığı için ihtimal daha fazla yükselir. belirtmeden geçemedim, anal seks yapan edilgen erkekle kadının virüs kapma ihtimali aynıdır ve çok yüksektir. önceki cümledeki yüksek oran farkı kadın vajinasının mukozal yapısının daha geçirgen ve hassas olmasından kaynaklanmaktadır. bağışıklık sistemi tepkisi açısından bir fark bulunmamaktadır. aynı şekilde oral seks doğrudan doğruya bulaştırmak için etken olmamakla birlikte (tükürükte virüs sayısı oldukça azdır) ağız içi yaralar ve oral seksin cinsel organda tahribat yaratması nedeniyle risk oluşturur. belirtilen ihtimallerin hiv+ bireydeki o andaki virüs sayısına ciddi şekilde bağımlı olduğunu unutmamak lazım. kanında yüksek miktarda virüs içeren bireyle birlikte olan bir erkek çok yüksek ihtimal hastalık kapacaktır. burada belirtilen değerler ortalama değerlerdir. genital bölgede bulunan siğil ve uçuk gibi oluşumlar hastalığın bulaş riskini arttırır. sünnet olmanın enfeksiyon riskini ciddi oranda düşürdüğü araştırmalarla kanıtlanmış durumda. kondom kullanımı da yine bulaşta çok ciddi bir koruyuculuk sağlamaktadır. sağlam bir prezervatif ilişki sırasında tahribata uğramadıysa %90'lara varan koruma sağlar.

hiv ile enfekte olmuş kişilere hiv+ denmektedir. hiv+ bireylerin aids sendromuna yakalanmaları aylar hatta yıllar alabilir. bu sırada hastalık tespit edilir ve tedaviye başlanırsa, hastanın kronik bir hiv+ olarak hiçbir sağlık sorunu yaşamadan hayatını sürdürmesi sağlanmaktadır. öyle ki kullanılan ilaçlarla, kandaki virüs seviyesi sağlıklı bir insandaki gibi sıfır seviyesine indirilebilir. bu sayede hiv+ bireyler çocuk sahibi olmak istediklerinde hiv- partnerleriyle partnerlerinin de koruyucu ilaç kürüne geçici olarak başlamasıyla korunmasız seks yaparak çocuk sahibi olabilirler. kandaki virüs miktarının sıfıra inmesi hastalığın atlatıldığını göstermez. ilaç tedavisi tamamen kesildiği andan itibaren yıllar sonra yeniden virüsün kanda gözlendiğine dair çalışmalar mevcuttur. hastalığın bir aşısı ya da kesin bir tedavisi yoktur çünkü çok hızlı evrim geçirir. bu evrim de aslında kendini ürettiği hücrede rna üretiminde hata yapılmasıdır ama bu başka bir konu.

şüpheli bir birliktelik sonrasında bir an önce tedaviye başlamak için testlerinizi yaptırın. Birliktelik sonrası 3. ve 6. aylarda yapılan elisa testlerinin negatif çıkması, virüs kapmadığınız konusunda emin olmanız için yeterlidir. kimi zaman false positive çıkan bu test, western blot yöntemiyle doğrulanır. western blot testinde negatif çıkarsanız, elisa'da pozitif de çıkmış olsanız negatifsinizdir. ne yazık ki kandaki antikor ve antijen miktarları sayıldığından daha erken teşhis mümkün olamamaktadır.

ek bilgi olarak;

yanlış hatırlamıyor isem dünya nüfusunun %5'i hiv' karşı doğal bağışıklık sahibidir. bu insanların cd4t hücrelerinde virüsün bağlanmak için kullandığı proteninin türü küçük bir farklılık taşıdığından virüs hücreye bağlanamaz ve kişiyi enfekte edemez. yoğunlukla bu kişiler kuzey Avrupa ülkelerinde bulunurlar. bunun yanında bugüne kadar sanıyorum 3 kişi bu hastalıktan kurtuldu. çünkü kemik iliği nakli yapıldı. bu nakil yapılan hastalar doğal bağışıklık sahibi kimselerden alınan ilikle tedavi edildiği için yeni üretilen cd4t hücreleri artık virüsten etkilenemez hale geldi.
harrypotter
General babasi olan bir arkadasim anlatmisti
Meshur bir sowmen o donem hastalanir.
Arkadasimin babasi ve sowmen'in doktoru masada icki aleminde otururken konu acilir ve sowmenin hastaliginin hiv oldugunu soyler.
Yillar gecer;
Şowmen zaman zaman nukseden hastaligiyla uzun sureli tedaviler olmaktadir.
Simdi anliyorum olayin dogrulugunu.
Ayrica;
Prof dunyasinda konu zaten bilinen bir gercekmis.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol