ankara

0 /
keltox
içinde yaşadıkça insanı kendisine benzeten şehir.

ilk kez 20 yıl önce yaşamaya başlamıştım ankarada. öğrenciliğimin ilk yıllarında alışamamıştım. son yıllarında ise ankara olmuştum.

6 yılı biraz geçti yeniden ankarada yaşamaya başlayalı. son iki - üç yıldır yeniden ankara oldum.

yoldur ankara. mesafeler uzaktır. eski benden uzağım ankarada.

bozkırdır ankara. taştır, topraktır, betondur. baharları kısadır. baharsız bir adam olup çıktım ankarada. ya yazdayım ya kışta.

kendisini sevmeyeni sevmez ankara, keyif almasını bilmeyene selam bile vermez.

ağız dolusu küfürdür bu şehir, sertir. rahat şehirdir ama kolay değildir.

uzak bir yerlerde sevdiğin vardır ya hani, zamanı mı uzaktır mesafesi mi uzaktır bilemezsin. ankara da öyledir. bir şehri seversin ama geçmişteki bir şehri mi seversin uzaktaki bir şehri mi bilemezsin. "şehir" ankaramı, "sen" senmisin bilemediğin gibi...

yaşadıkça ankara olur gidersin bu şehirde.
cardinal06
Eskiden memur ve öğrenci şehriyken şimdilerde lüks arabaların, iş merkezlerinin ve rezidansların bulunduğu, hayat pahalılığı yüksek bir kent haline dönüşmüştür.
iceman
mansur yavaş'ın başkan olarak atandığı başkentimiz..
ankaralı yasemin'den siz değerli sözlükdaşlara gelsin..
jesuschrst
Türkiye cumhuriyetinin başkenti.birisi de demiş ki Atatürk'ün en büyük hatası.beyfendi kendisini Atatürk'ten üstün görmüş ya la?(bura angara şivesi) bu suser şimdi yılmaz erdoğan,behçet kemal çağlar,ceyhun atuf kansu,ve cemal süreya' yi..bak ne demis cemal süreya;
Şair arkadaş
Bir derdin mi var,
Bir şeyler çıkarmak mı istiyorsun derdinden?
Ankara'ya gelmelisin
Der "oteller hanlar hamamlar için sürekli şiir" şiirinde. klas.k olacak ama denizi olmasa da dümeni çok şehrimin..
fancy
Geniş caddeleri, Ulus'taki güzel cumhuriyet mimarisi, sık sık asker görmek, bakanlıklar ve devlet kurumlarının yer adı olması, yol tarifinde kullanılmaları. Herhangi bir dükkandan Ankara havasına maruz kalmak ve tabii ki aspavasıyla garip ama eğlenceli bir şehir.
3
zaphod beeblebrox zaphod beeblebrox
İçten söylendiyse tuhaf. Hele Ulus'a denenler gözlerimi yaşarttı.
fancy fancy
Hepsini içten söyledim ;) turistik gezi yaptığınızda böyle görünüyor göze, yaşayanlar için farklı olabilir tabi
kutsalam kutsalam
Ulusun mimarisi için söylenenler doğru, en azından ana caddelerdeki mimari çok güzel. İnsanı çok boktan gece 8'de keko sürüsü sarmıştı dört bir yanımızı.
niyccyin
Tek sevgilimin yaşadığı ve 5 yıldır haberini alamadığım, aynı zamanda geçen bir kızın sevgilisine herkesin ankara'ya dair bir geçmişi vardır dediği şehir.
okuryazar
4-5 yaşlarında iken gözüme herkesin çok şık giyindiği şehir olarak görünürdü.tunalı hilmi'de gop'da, çankaya'da erkekler hep takım elbiseli, kadınlar şık ve havalydı. Evlerin salonları kocamandı, içinde barı vardı, şömineliydi. Sürekli bir iniş ve yokuş vardı. Hayvanat bahçesi, güven park ve anıtkabir büyüleyiciydi. Gençtim İlk kez pizzayı ankara'da yedim. Hamburgeri de... Hayatımda yediğim en güzel balığı da ankara'da tattım. Bir bara götürdüler sahnede amerikalı bir grup blues çalıyordu. Arka arkaya bir sürü eğlenceli bara gitmiştik tek gecede. Yeni türkü'yü ilk kez ankara'da dinledim. Çok nadir başıma gelir, orada Aşık oldum. Kiraz ağaçlarının çiçeklerini gördüm ve nemin olmadığı bir yaz serinliğini tattım.
Her büyükşehir gibi sadece turist isen o şehrin güzelliklerini görürsün.
1
sanantro sanantro
Bunlar sadece ankaranın pembe yanları aslında paran yoksa veya yaya ise umursamaz şehir seni sadece bürokrasinin ve zenginin şehiri
satir
her daim taş gibir.
Unutmadım
Zaten unutmam ki
Çünkü hayat
Hafife alınamaz ki
Ankara sokaklarında
tinsel
Bağları ve pavyonlarıyla ünlü şehir. Eskiden bürokrat şehriyken şimdilerde vekil hısım akraba şehri olmuştur. Bundan 25-30 sene öncesine kadar muhteşemdi. Şimdilerde yaşadığımız ama hissetmediğimiz şehir. Birgün uzun uzun anlatırım sözlük..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol