regl

0 /
ilker
Cem Yılmaz'ın "Şubat ayında yoksun" esprisine konu olmuş, geldiği zaman kadından çok erkeğini geren kanama dönemi. Kadınların anne, erkeklerin katil olmasına sebep biyolojik döngü ...
queenr
Döllenmemiş yumurtanın bir miktar kan ile vücuttan atılması olayıdır. Ortalama 12 yaşlarında başlayıp - sıcak iklimlerde daha erken- 45 yaşlarına kadar sürer. Kadın varoluşunun en doğal sonuçlarından biridir. Hastalık diye anılsa da kesinlikle hastalık değildir. Böyle de anılmamalı zaten.
Kültürel ögelerde genelde regl olma durumundan pek iyi bahsedilmiyor. Yahudi kültürü regl kadını bir müddet evden uzak tutmayı, kadının o dönemde kullandığı eşyaları pis saymayı hatta oturduğu koltuğa oturulmayacağını söylüyor. Bizim kültürümüz de farklı değil. Adet kadının bebek sevemeyeceği, birden fazla adet gören kadının bulunduğu yere meleklerin gelmeyeceği, adetken tırnak kesilmemesi gerektiğine hala inanılıyor.
Diğer dişi memelilerde de görülen bu durumun artık saklanılacak, utanılacak ya da pis olan bir şey olmadığının herkesçe kabul edilmesi gerekir. Özellikle kız çocukları açısından değişen vücut ölçülerine adapte olmaya çalışırken bir de bunun kötü bir şeymiş gibi lanse edilmesinin oldukça özgüven kırıcı olduğunu unutmamak ve buna dikkat ederek yaşamak gerekir.
theperfectmaster
regl süresince kadın hamile kalmaz. bu süreçte korunmadan ilişkiye girseniz dahi hamilelik riski yoktur. ayrıca vajina regl boyunca kötü kokar, bu süreçte erkeğin oral yapması tavsiye edilmez. bununla birlikte ilişkiye girmekte de sağlık açısından herhangi bir sorun yoktur. gönül rahatlığıyla seksinizi yapabilirsiniz.
1
kutsalam kutsalam
bu entrye aldanıp da korunmasız seks yapmayın. zaten adet döneminde korunmasız seks vajinanın hijyeni açısından da risklidir. spremler rahim içerisinde hemen ölmezler birkaç gün dayanırlar ve bu süre içinde yeni yumurta rahme ulaşırsa göte gelirsiniz.
cagatay shelby
"regl olmuşum" cümlesin kadar elimi ayağıma dolaştıran bir cümle yok yahu. tamam regl ol acını yaşa. beni niye çilene ortak ediyorsun. yardım edemiyorum, yardım edemediğim için suçlu hissediyorum, etme...
kira
kimileri için çok ağır geçen, kimilerinin ise neredeyse ağrısız geçen dönem. ancak her kadın küçüklüğünde sancılar yüzünden doktora gitmiştir.
okuryazar
evvelindeki 5 günlük süre Pms olarak da bilinir ve bir kadının etrafındakilere haklarında ne düşündüğünü dürüstçe söylediği tek dönemdir. Kıymetini bilin şikayet etmeyin.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol