vajinal mantar

hemtoksikhemmaskulen
kadınların sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunlardan bir tanesidir.
"vajinal mantar, mantarların vajen bölgesinde meydana getirdiği enfeksiyondur. akıntı (peynir kesiği gibi), kaşıntı, yanma, mukozada kızarıklık ve kötü koku (maya kokusu) gibi rahatsızlıklar meydana getirir."

"en sık olarak candida albicans, daha nadiren candida glabrata, candida brasiliensis, candida crusei ve diğer candida türlerinin şerefsizliği nedeniyle ile meydana gelir."

"bu mantar türleri aslında normal sağlıklı kişilerde vajen içinde az miktarda bulunurlar. vajen bölgesinde normalde yaşayan baskın mikroorganizmalar laktobasillerdir. bu bakteriler hem ortamın asitliğini arttırarak, hem de bazı antibiyotik maddeler üreterek bu mantarların ve bağırsak içindeki patojen bazı bakterilerin (e. coli gibi) aşırı çoğalmasını engeller."

"
laktobasilleri öldüren antibiyotikler, vajinal duş, vajen deodorantları ve başka kozmetik uygulamalar nedeniyle laktobasiller ortamdan kaybolabilir. işte bu zamanlarda mantarlara gün doğar ve enfeksiyon tablosu gelişir."

kaynak olarak http://seyler.eksisozluk.com/vajinal-mantar-nedir-nasil-olusur-ve-nasil-tedavi-edilir


venus
Her kadının yaşaması muhtemel durumdur. Bir doktora görünmek için iki belirtiniz olması yeterlidir:
Çıldırtan kaşıntı
Beyaz akıntı
Bunun ciddi sebepleri olmayabilir sözüm ona bir avm tuvaletinden bile kapmış olabilirsiniz ama sağlığınız için doktora görünmeli tedavinizi aksatmamalısınız.
Not: bulaşıcıdır, aynı tuvaletleri ve kıyafetleri(örneğin pijama, pantolon) kullandığınız bir kardeşiniz, ev arkadaşınız varsa çok dikkatli olmalısınız. Partnerinize durumu bildirmelisiniz. Günlük ped kullanmalı, sıklıkla gün içinde pedi değiştirmelisiniz.
Not2: Kaşıntının geçmesi mantarın geçmesi anlamına gelmez, akıntılar sürüyorsa ve intra vajinal hapları kullanırken beyaz kalıntılar ile karşılaşıyorsanız,alışkın olmadığınız bir koku duyuyorsanız, mantar hala oradadır. Zaten doktorlar bunun için verdikleri ilaçları 1 haftalık değil bir hatta bir kaç aylık verirler. Kolay yerleşir, zor gider bu bela