türkiye deprem tehlike haritaları

arsenikiskyla
afadın e devlet üzerinden sunduğu hizmet.

https://tdth.afad.gov.tr/TDTH/main.xhtml

bu sistem üzerinden binanızın bulunduğu mahallenin zemin durumunu ve ilçenizin kaçıncı derece deprem bölgesinde olduğunu öğrenebilirsiniz.

yapmanız gereken şey basit, soldaki bilgi al butonuna tıklayıp harita üzerinde istediğiniz yeri işaretlemek.

pga 475 cinsinden bir değer verecek. değer 0,250 civarları veya altındaysa zemininiz sağlam demektir. 0,300-0,500 arasındaysa riskli, 0,500 üzerindeyse yüksek oranda riskli demektir.

örneğin yaşadığım üç yeri de incelediğimde tekirdağ saray 0,220, kırklareli kıyıköy 0,180, edirne merkezde de yine 0,181 civarında bir değer çıktı.

sizin de oturduğunuz yerleri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

anonim_kullanıcı_4
bahsedilen pga 475 değeri, yani pga -g- en büyük yer ivmesidir. değer 475 ise bu riskin tekrarlanma kodudur. yani pga 475 , 475 yılda bir kendini tekrar eden aktif bir fayın adıdır. aynı zamanda pga 475, 43,72, 2475 gibi periyotlar da bulunur. bu da referans zemin koşulu olan VS)30=760 m/s baz alınarak hesaplanır. hesaplanan sonuca da pgv yani deprem anındaki en büyük yer hızı adı verilir. bu harita hazılanırken, hesaplanan her bir pgv değeri için, 0.1 - 0.2 sn periyotlarla sadece zeminin %5 sönümle değerine göre harita edilmiştir. yani 50 yılda aşılma olasılığı %2, %10, %50 ve %68 olan çok yüksek risk barındıran pga değerleri için oldukça başarılı bir harita.. bu bilgi de aklınızda kalsın.

buna göre de zeminler sınıflandırılırken, za, zb, zc, zd, ze, zf gibi kodlarla sınıflandırılır.
za - sert ve sağlam kayalar.
zb - Az ayrışmış, orta sağlam kayalar
zc - Çok sıkı kum, çakıl ve sert kil tabakaları veya ayrışmış, çok çatlaklı zayıf kayalar
zd - Orta sıkı – sıkı kum, çakıl veya çok katı kil tabakaları
ze - Gevşek kum, çakıl veya yumuşak – katı kil tabakaları ile 3 metreden daha kalın yumuşak kil tabakası
zf - Deprem etkisi altında çökme ve potansiyel göçme riskine sahip zeminler (sıvılaşabilir zeminler, yüksek derecede hassas killer, göçebilir zayıf çimentolu zeminler vb.),
olarak ayrılır. siz de eviniz neyin üzerine kurulu bakıp öğrenebilirsiniz.