türk erkeklerinin çok eşliliğe özenmesi

dolores
Daha çok müslüman ülkelerde çok eşlilik yaygınmış. Eski Türk toplumlarında kadına değer verilirmiş. Müslüman ülkelerde ise genel olarak durum tam tersi. Çok eşlilik kavramı, kadının ezilmesi, aşağılanması müslümanlığın bir getirisi olmuş. Anaerkil bir toplum olmaktan, ataerkil düzene geçilmiş müslümanlık ile beraber. Dolayısıyla erkeklerin çok eşlilik kavramını benimsemesi de müslümanlığın vermiş olduğu bir iç güdü.
korna kamil
Yeni Delhi'li Hindu arkadaşım bu konuda çarpıcı bir tespitte bulunmuştur. Hindistandaki müslüman arkadaşları ona anlatmislar. Elbette Babür torunlarında belli bir asalet var....

"Kutsal kitabımızda 4 eş konusu sadece savaş tarzi durumlarda ve o çağın realitesi içinde gözden geçirilebilir. Bugün Araplar bu felsefeye penislerinin keyfi için sırtlarını dönmüşler. Ve maçoluk sergiliyorlar."

Benim düşüncem Türkiye'de de halen bu suistimalin heveslileri ve hatta fiiliyata dökenlerin azımsanamayacak orana yükselmiş olması. Büyük Atatürk, harf devrimi ve Elmalılı Hamdi Yazır sayesinde ana lisanımızla kutsal kitabın erdemlerinden toplumun istifade edebilmesinin önünü açmış. Hatta kucağımıza bıraktığı en büyük armağanlardan olan köy enstitüleri sayesinde karma eğitime çağcıl bir boyut getirmiş. Karşı cinsle imece kültürüne pupa yelken açılmış. Devrimci namus gereği karşı cinse yan gözle bakmayan erdemli bir gençlik hedeflenmiş.

Ne mutlu bize böyle naif bir model görmüşüz! Kızlar çeşme başı kültürüne veda etmiş. Oğlanlar annesinin hamamda beğendiği kızla evlenmek zorunda bırakılmamış.

Bizim yobazlara Kazım Koyuncu turkusunden bir cümle yeter: "Güzeller çoktur ama, meyil birine olur "