sünnet

deniz ayısı
erkeğin pipisindeki sünnet derisi denen, görevi penis başını örtüp nemli tutmak olan buruşuk deri parçasının kesilip oğlan çocuğunu erkeklik mertebesine ittirme ritüeline, dini bir terimi de anlam genişlemesine uğratarak verilen isim. dini ve kültürel bir gelenek olarak yahudilerde, müslümanlarda, afrikalılarda, avustralya ve yeni zelanda yerlilerinde sık olarak görülür. daha seyrek olarak abd, kanada, avustralya yersizlerinde uygulanmakta. ayrıca bunun afrikada yaygın olan kadın sünneti versiyonu var ki onun başlığı açılmış zaten.

her zaman reaktif ateistler ve bilimsel dinciler arasında s.kik sokuk tartışmalara vesile olmasıyla bilinen ama eninde sonunda 'olan oldu, bu saatten sonra yasaklasanız bana ne faydası var?' kırgınlığına meyleden erkek sünnetinde sorular hep 'tıbbi yarar-zarar' etrafında dönüyor. e normal olarak da insanlar bu soruları araştırıp çeşitli kanıtlarla da bir takım sonuçlara ulaşıyorlar, referans olarak gösteriliyorlar falan.

öncelikle enteresan olduğunu düşündüğüm bir kaç durum var. mesela amerikan pediyatri cemiyeti sünneti 'yararları daha ağır basıyor' diye bildiğin öneriyor ama 'rutine de binmesine gerek yok, ailesi seçsin' diye de kendine hakim oluyor. bunun yanında dünya sağlık örgütü de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı (özellikle dsö'nün başının belası hiv'e karşı) önlem olarak endemik bölgelerde (orta afrika) öneriyor. yani sünnet dünyada da önerilebilen bir şey. bunun yanında sünnetin elzem olduğu anatomik problemler falan da var, onlar konumuz değil. kimse boş yere ortaya sıkmasın.

sünnetin bilinen yararları genel olarak takım taklavatın enfeksiyonlarında azalma, idrar yolu enfeksiyonlarında azalma, std'lerin ve özellikle hiv'in kapılmasında ve taşınmasında azalma, ve hpv'ye bağlı penis ve muhtemelen rahim ağzı kanserinde azalma. hpv konusunda daha az cinsel eşe sahip olmanın rolünü bilmiyorum açıkçası ama hiv konusunda sünnet derisi anatomisinin etkisi mevcut.

zararları ise genelde işlem sonrası enfeksiyon, yapışıklık gibi 'ya tamam bişey olmaz, erkek adamsın' diye geçiştirilebilecek şeyler. eğer sünnetçi kesme işleminde çok büyük bir hata yapmıyorsa (frenulumu kesip atan onun bunun çocukları var) öyle aman aman bir zarara yol açmıyor. bunun yanında tabii ki sünnet derisindeki sinirlerin uçup gitmesi ve penis başının dış ortama maruziyeti sonucu keratinize olup duyarsızlaşması gibi yan etkileri var. ama duyu ve zevk kavramlarının doğası gereği bunların erkek bireyi ne kadar etkilediği hakkında çok da sağlıklı bir araştırma yapılamaz kanaatindeyim. yapılan bir kaç çalışmaya göre seksüel olarak bir bozukluğa yol açtığı gösterilememiş. gösterilse de gösterilmese de bu araştırmalar basit istatistik verileri olacağından kesin bir neden sonuca dayandırılması çok zor olacaktır. örneğin erkekler olarak hiçbirimiz sünnetsiz bir s.kin bir kadının içinde nasıl hissettireceğini bilemeyeceğiz. şimdi aldığımız zevkle onun karşılaştırmasını yapamayacağız. sonracığıma seksten alınan zevk, erken boşalma gibi konular hep multifaktöryel konular. yani bu noktada elimize pek bir şey geçmiyor. ama nöron kaybı ve ciltte kalınlaşma yaşadığımız bir gerçek. sünnetsiz pornocuların penis başlarının nasıl da parlak ve düz yüzeyli olduğuna bakın mesela.

işin ps.kolojik boyutu da var tabii. sokakta pipisi kesilen bizim gibi toplumlarda altta bir takım sorunlar yaratmadığını söylemek zor. ama insanlık tarihinin en eski cerrahi işleminden bahsedince de insan bir irkiliyor. ha belki ortadoğunun bu halde olmasının ve üç din çıkarmasının tek sebebi sünnettir. ama artık yenidoğanlarda anestezi altında haberi bile olmadan pıt diye alınan bir şey olduğu için bu etkiler bertaraf edilebilir.

gelelim yorumlama kısmına. afedersiniz ama, siz benim vücudumdan bir parçayı bana sormadan kesip aldıktan sonra bunun getireceği sekonder faydaların ben ta..

niyet ettim bosalmaya
Ben bu konuda @deniz ayısı yazar kadar bilgi sahibi değilim, ki kendisi yarar ve zarar konusunda kurumların yaptığı araştırmaları ve görüşlerini müthiş bir şekilde anlatmış.

Benim takıldığım şey “sünnet yararlı mı yoksa zararlı mı” konusu değil, Dini boyutuyla ilgileniyorum. Sünnetin, tin süresi 95:4 ayetinde geçen “biz insanı kusursuz yarattık” sözlerine ters düşmesi. Kusursuz yarattığını iddia eden bir Tanrı, neden insandan bir parça alınmasını istiyor?
feromontutkunu
mantık açısından bakarsak karmaşık kadın cinsel sistemi temizlik ve hijyenle olabiliyorsa erkeğinki de sünnnetsiz olur, sünnet olanla sünnet olmayan arasındaki farkın 2.5 cm olduğu, haz ve hassasiyetin sünnetlilerde daha az iddiaları var ayrıca nisa 117-119 ayetleri bağlamında da değerlendirilmelidir.
zeigarnik etkisi
Erkeklere bu nasıl kabul ettirilebildi bilmiyorum. Üstelik sadece "sünnet". Farz değil. Namaz kılmayan dinle alakası olmayan adamlar bile sünnetli. Gelenek sen nelere kadirsin.
Sünnetin en garip yanı ne biliyor musunuz? Cinsel organınızdan bir parça veriyorsunuz ve hop tebrikler artık erkeksiniz! Tam da pipisi kesilmek üzere olan bir çocuğu kandırmak için söylenebilecek bir yalan.
1
johnny sins johnny sins
Sağlık ve hijyen.