playstation vs xbox

arsenikiskyla
satış rakamları ile bu nesilde ps net bir galibiyet almış olsa da hala cevabı kullanıcı beklentilerine göre verilebilecek karşılaştırma.

uzun uzun şu açıdan ps iyidir, bu açıdan xbox iyidir gibi analiz yapmayacağım, bugün irdelemek istediğim şey türkiye'deki oyun fiyatları ve salonunun rahatlığında oyun oynamak isteyen bir insanın hangisini tercih etmesi gerektiği.

8. neslin son günlerini yaşadığımız bu dönemde bu iki konsol da hala fena satış rakamlarına sahip değiller. özellikle karantina hayatı yaşadığımız şu dönemler bu nesle çıkmış oyunların keyfini sürmek için iyi bir zaman. ama tabii ki bu iki konsolu tercih ederken ilk bakacağımız noktalardan birisi ekonomimiz olacak.

şu an fat ve slim ps4 ortalama 2300-2500 tl'den satılmakta, xbox one s'in all digital edition veya normal sürümü ise 1600-1700 liradan bulunabilmekte. aradaki fark gerçekten yüksek. ps'nin bu fiyata sadece konsol + 1 oyun, xbox'ın ise 3 ay gamepass + 3 oyun verdiğini de göz önüne alalım. üst sürüm konsollarda ise ps4 pro kapıyı 3500lerden açarken, xbox one x'i 2600 tl'ye star war jedi fallen order ile almak şu anda mümkün.

işin oyun tarafına geçersek asıl fark orada baş gösteriyor. eğer exc meraklısı bir insansanız ve bunun yanında fifa, bf, cod gibi kült oyunlar satın alacaksanız, tahminen 10 civarı oyun için ödemeniz gereken para 2000 tl civarı olacak. yani bir konsol parasını daha konsolda 10 tane oyun oynamak için vereceksiniz. xbox tarafına göz atarsak işler burada değişiyor. zaten daha ucuza satın almış olduğunuz xbox size gamepass servisi ile 200 tane oyun veriyor. bu oyunlardan bazıları; gta 5, pes 2020, witcher 3, nba 2k20, sniper elite 4, outer worlds, gears 5, forza horizon 4, cities skylines gibi bu neslin öne çıkan yapımları. keza xbox ve pc'ye exc çıkan oyunların tamamı aynı gün gamepass'e ücretsiz olarak eklenmekte. konsolun yanında gelen 3 aylık gamepass bittiğinde ödemeniz gereken tutar ayda 30 tl.

yani özetleyecek olursak, god of war, uncharted, last of us gibi kült oyunlar sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, genel manada her platforma çıkmış yeni nesil oyunları deneyim etmek istiyorsanız xbox bu konuda salonunuza koyabileceğiniz en iyi seçenek olarak gözüküyor. ama hali hazırda bir pc sahibiyseniz ve biraz da konsola özel oyunlar oynamak istyorsanız ve en önemlisi parasal sorununuz yoksa ise düşünmeden ps diyebiliriz.

şahsen bu iki parametreyi uzun uzun düşünüp tercihini xboxtan yana kullanmış, psnin bu şaheserlerini de ps kiralayarak oynamıştım. karar sizin.