corona virus

yeda
Son zamanlarda gundemden dusmeyen bir virustur kendileri. Olayin fazla detayina kacmadan kisaca ve basit bir sekilde anlatmak gerekirse, bu virus 2003 yilinda ortaya cikan SARS ile ayni familyadandir. Aslinda daha once karsilastigimiz bir virustur. Suan soyleyebilecegimiz tek fark Sars'in mutasyona ugramis halidir. Sars'in %10 civarinda olum orani vardi. Bu virusden beklenen ise %4-%5 arasi. Sars'a nazaran daha dusuk bir oran fakat basite indirgenecek bir oranda sayilmaz. Mevsimsel grip ve h1n1 dedigimiz domuz gribi ile ayni bulgulari verir. viruse yakalanan birini klinik bulgularindan ayirt etmek oldukca zordur. virusun belirtileri oksuruk, ates, ishal, kusma, nefes darligi, bas agrisi diye siralanabilir. Tipik ust solunum yolu enfeksiyonu belirtisidir. Ki zaten virusunde saldirdigi nokta ust solunum yoludur. viruse yakalanan her insan hayatini kaybeder diye bir sey soylemek soz konusu degildir. Bagisiklik sistemi dusuk olan, kronik rahatsizligi bulunan insanlarin hayati tehlikesi cok daha fazladir. Soylentilere gore wuhan da kurulan bir lab. da inceleme altina alinan virus kontrolsuz bir sekilde yayilim gosteriyor ve mutasyona ugruyor. Kimine gore biyolojik, kimine gore kimyasal silah. Cinin nufus oranini dusurmek amaciyla ortaya atilan bir virus oldugu soylentiler arasinda. Kisaca soylentiler oldukca fazla, her kafadan bir ses cikiyor diyebiliriz. Fakat suan ne icin ciktigi degil bu virusten nasil korunmamiz gerektigi onemli. Bunlari siralamak gerekirse; el hijyenine onem verilmeli, bulas saglayabilecek burnunuz, gozunuz gibi organlariniza direkt olarak el temasi yapilmamali, olabildigince kalabalik ortamlarda insanlarin nefesleri solunmamali temastan kacinilmali, usye belirtisi veren kisiler ile olabildigince temas edilmemeli, bagisikligin guclu tutulmasi icin de vitamin destegi, spor, uyku duzeni, beslenme duzeni oldukca onemli. Gripten korunmanin altin kurallari ne ise bu virus icinde gecerli olan altin kurallari bu sekilde siralayabiliriz. Korunmak onemli canlarim korunun.
okuryazar
Eskiden savaşların, salgınların, doğururken ölen annelerin, doğa olaylarının hallettiği aşırı nüfus kontrolü, artan koruyucu sağlık uygulamaları, aşılar, mühendisliğin ilerlemesi vb sebeplerden kontrol edilemez bir hızda büyüyen bir nüfusa sebep olmaktadır. Daha kötüsü çoğalan nüfus bazılarının fikrince istenmeyen bölgelerdeki eğitimsiz nüfustur.
Söylentilere göre Kaynaklarımız bitmiştir. Şu an gelecekten yediğimiz dedikoduları dolaşmaktadır.
Bu duruma çare bulmak için lab virüsleri nüfusun yoğun olduğu ülkelere salınarak aşırı çoğalmayı engelleme yoluna gidilmektedir. Ama nedense bu virüsler mesela gelişmiş ülkelerde ortaya çıkmıyor. Ya afrika gibi çok çocuklu kara derililerin ülkelerinde ya katolik kürtajın yasak olduğu güney amerika ülkelerinde ya da çin gibi korkutucu hızda büyüyen ekonomilerde çıkıyor.
zangvmaim
coronavirüs, son günlerde gazete sitelerinin 2019-nCoV'u belirtmek için kullandığı isim olması nedeniyle bazı kişilerin 2019-nCoV salgınının ismini "corona" zannetmesi bir yana, 2019-nCoV yani "wuhan virüsü"nün dahil olduğu virüs türüdür. anlam karmaşası yaratmamak için bu virüsten "2019-nCoV" veya "wuhan virüsü" diye bahsetmek en iyisi. virüsten korunmak için dünya sağlık örgütü standart uyarılar yaptı (et ve yumurtalarınızı iyi pişirin, aksırıp tıksırırken ağzınızı kapatın, ellerinizi yıkayın gibi). şu anda panik halinde olmak için hiçbir neden yok. sizin yapabileceğiniz en iyi şey dsö'nün uyarılarına uymak ve kulaktan dolma bilgilere körü körüne inanmamak. havalimanlarında gerekli önlemler alındı. an itibariyle dünya hükümetleri vatandaşlarına çin'e ziyaretlerini acil durum söz konusu olmadığı sürece iptal etmelerini öneriyor. sizde öyle yapın. ayrıca, haberlerden esinlenip, world war z izleyip resident evil oynayan tiplerin ortaya attığı "abi bunlar hep kimyasal silah bu yüzden böyle kalabalık yerlerde çıkıyo bunlar" şeklinde iddialara inanmayın. laboratuvar ortamında baştan virüs üretemezsiniz. en fazla diğer proteinlerden kopyalama yaparak virüs modifikasyonu yapabiliyoruz. yani yeteneğimiz diğer bütün proteinlerin özelliklerine bağlı.